FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Pytania medyczne

Jak często trzeba robić cytologię?  

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz w roku. NFZ w ramach profilaktyki refunduje badania cytologiczne kobietom w wieku 25-59 lat raz na 36 miesięcy.

Co to jest Chirurgia Jednego Dnia?  

Chirurgia Jednego Dnia jest to specjalny tryb przyjmowania Pacjentów do szpitala z intencją wykonania zabiegu i wypisania ze szpitala tego samego dnia. Część zabiegów jest na tyle prosta technicznie i nieinwazyjna dla Pacjenta, że bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do domu do normalnego funkcjonowania.

Czy badania endoskopem są bolesne?  

Badania za pomocą endoskopu odbywają się w znieczuleniu miejscowym, tak więc są w bardzo niewielkim stopniu nieprzyjemne i w zasadzie bezbolesne. Również w przypadku pobrania próbki tkanki do badania histopatologicznego (biopsja) nie jest dla pacjenta odczuwalne.

Jak często należy robić mammografię?  

Regularne badania mammografii należy stosować u kobiet po 45. roku życia, najlepiej raz na 2 lata. Kobiety po 50. roku życia powinny zwiększyć częstotliwość takiego badania do raz w roku. Dla młodszych kobiet zalecane są samobadanie i usg.

Czy rak prostaty jest dziedziczny? Jak sprawdzić, czy jestem w grupie ryzyka?  

Rak prostaty może być dziedziczny, jednak nie oznacza to, że na pewno choroba wystąpi. W grupie ryzyka są mężczyźni, których ojciec lub dziadek chorował na nowotwór stercza (prostaty). W takiej sytuacji zaleca się, aby mężczyźni z grupy ryzyka mieli oznaczane PSA (marker gruczołu krokowego) raz w roku oraz wykonywali tak samo często badania urologiczne.

Czy jeśli mam oznaczenie CIN, to znaczy, że będę miała raka?  

Niekoniecznie. CIN jest to stan przedrakowy szyjki macicy, a więc od tego jakie jest to stadium (CIN1, CIN2, CIN3) zależą dalsze kroki, o których decyduje lekarz. W wielu przypadkach CIN1 nie stanowi żadnego powodu do obaw, ponieważ leczy się samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach cytologicznych są podstawą do konsultacji z lekarzem

Co to jest BAC i na czym polega?  

BAC jest to skrót, który oznacza pobranie biopsji za pomocą wyjątkowo cienkiej igły. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – bo tak dokładnie nazywa się to badanie – pozwala na pobranie materiału do badań pod kątem występowania komórek nowotworowych. Należy pamiętać, że wynik negatywny (brak komórek nowotworowych) nie daje 100% gwarancji. Jeśli takie będzie zalecenie lekarza – należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne dla mojej żony, która jest w ciąży?  

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) to jedno z najbezpieczniejszych badań dostępnych w zakresie diagnostyki nowotworowej. Dzięki temu, że nie wykorzystuje promieni rentgenowskich (X) ani ultradźwięków nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka. Badanie to oparte jest o właściwości molekuł wodnych w organizmie człowieka, dlatego też w sposób całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny umożliwia obrazowy podgląd na ciało lub wybrany jego fragment.

Czy mogę prowadzić samochód po badaniach endoskopowych?  

Prowadzenie samochodu po takich badaniach jest niewskazane ze względu na znieczulenie miejscowe, które zostaje podane Pacjentowi przed przystąpieniem do badań.
Pytania organizacyjne

Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie?  

Do poradni onkologicznej nie trzeba mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Czy mogę się leczyć w innym mieście?  

Tak. W chwili obecnej nie ma rejonizacji. Pacjent ma dowolność wyboru ośrodka.

Jaki dokument potwierdza ubezpieczenie?  

Obecnie weryfikacja czy pacjent jest ubezpieczony czy nie odbywa się na bieżąco w systemie eWUŚ. Chory nie musi posiadać przy sobie żadnego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie.

Czy chcąc poddać się badaniu profilaktycznemu muszę za nie płacić?  

Nie, gdyż są one finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście prawo do skorzystania z bezpłatnych świadczeń musi zostać potwierdzone przez system eWUŚ,wykonuje w ramach programu profilaktycznego: - mammografię – dla kobiet w wieku 50-69 lat (przysługuje raz na 24 miesiące) - cytologię – dla kobiet w wieku 25-59 lat (przysługuje raz na 36 miesięcy)

Czy podczas zabiegów rehabilitacyjnych może uczestniczyć w nich ktoś z moich bliskich, żeby móc mi później pomóc w wykonywaniu podobnych ćwiczeń w domu?  

Tak, nie ma przeciwwskazań do obecności osób trzecich  przy ćwiczeniach.

Czy muszę wizytę umawiać osobiście, czy może to za mnie zrobić ktoś bliski?  

Jest możliwość umówienia wizyty przez osobę trzecią zarówno telefonicznie jak i osobiście w danym ośrodku, należy mieć pisemne upoważnienie od chorego oraz znać wszystkie jego dane osobowe.

Jak mogę się skontaktować z Rzecznikiem Praw Pacjenta?  

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta: 800 - 190 - 590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych) czynna pn. - pt. w godz. 9.00 - 21.00 Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46 01-171 Warszawa Sekretariat: tel.: (22) 532 - 82 - 50 fax.: (22) 532 - 82 - 30 sekretariat@bpp.gov.pl

W jaki sposób mogę zarejestrować się na badanie piersi?  

Należy skontaktować się z najbliższą Poradnią Leczenia Chorób Piersi i dowiedzieć o badanie mamograficzne.

Jak się przygotować do pobytu w szpitalu?  

Pacjenci przyjmowani są do szpitala w w Izbie Przyjęć. Pacjent powinien mieć ze sobą:
  • piżamę
  • szlafrok
  • obuwie domowe
  • przybory toaletowe (mydło, szampon, inne kosmetyki)
  • ręcznik
  • luźną i wygodną odzież domową (np. dres)