Gastroskopia « Pacjent





Gastroskopia

 

gastroskopia1Panendoskopia (często w uproszczeniu nazywana gastroskopią lub gastrofiberoskopią) to metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ rejestrujący oraz przekazujący obraz. Pandenoskopia należy do grupy badań endoskopowych czyli badań wnętrza ciała.

Wykonanie gastroskopii poprzedzone jest zwykle znieczuleniem miejscowym gardła, polegającym na jego spryskaniu roztworem środka znieczulającego. Zmniejsza to dolegliwości towarzyszące badaniu. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć ew. protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu, zakładany jest między szczęki plastikowy ustnik (dla ochrony zębów i delikatnego endoskopu). Następnie wprowadza się do jamy ustnej i gardła końcówkę endoskopu (o średnicy ok.10mm), prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Wprowadzanie końcówki aparatu odbywa się pod kontrolą obrazu wyświetlanego na monitorze. W czasie całego badania jest to jedyny nieprzyjemny moment i wymaga współpracy Pacjenta z lekarzem wykonującym to badanie. W czasie badania niekiedy pobierany jest materiał do badań cytologicznych i histopatologicznych.

Panendoskopia umożliwia obejrzenie w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:

  • przełyku (ezofagoskopia)
  • żołądka (gastroskopia)
  • dwunastnicy (duodenoskopia)

Niektóre ze schorzeń, których wykrywanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu gastroskopii: rak przełyku, żylaki i zapalenie błony śluzowej przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, rak żołądka, inne złośliwe lub potencjalnie złośliwe nowotwory żołądka (np. chłoniak, GIST), zapalenie błony śluzowej żołądka, także wywoływane przez Helicobacter pylori.

Gastroskopia ma również zastosowanie lecznicze. Stosuje się ją zwłaszcza w celu usuwania polipów błony śluzowej, obliteracji (zamykania) żylaków przełyku i żołądka, tamowania krwawień, rozszerzania zwężeń, w tym też leczenia achalazji przełyku, zakładania protez do zwężonych odcinków przewodu pokarmowego, wykonywania gastrostomii, usuwania ciał obcych ze światła przewodu pokarmowego a także koagulacji zmian naczyniowych oraz usuwania wczesnych zmian nowotworowych i zmian podnabłonkowych.

Gastroskopia jest badaniem stosunkowo prostym i niewymagającym od Pacjenta szczególnego przygotowania się. Najważniejsze jest jednak to, aby Pacjent był na czczo. W związku z tym nie wolno przyjmować ŻADNYCH pokarmów ani płynów w dniu wykonywania badania.