USG « Pacjent





USG

 

ultrasonografiaBadanie ultrasonografem, bardziej znane pod obiegową nazwą USG, polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych. Dzięki specjalnej aparaturze możliwe jest obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała. Fale ultradźwiękowe przenikają ciało Pacjenta i docierają do badanych organów ciała, które z kolei w różny sposób pochłaniają lub odbijają te fale. Dzięki temu aparatura informatyczna interpretuje te zachowania jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów, tworząc jednocześnie zarys badanego organu ludzkiego ciała.

Jednym z bardzo popularnych obecnie zastosowań ultrasonografii jest USG naczyń krwionośnych z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. USG dopplerowskie pozwala na ocenę prędkości oraz kierunku przepływu krwi w naczyniach. Jako metoda całkowicie nieinwazyjna jest obecnie najpopularniejszym typem badania naczyń pozwalającym na dokładną ocenę zmian w zdecydowanej większości przypadków.

Nowa generacja przenośnych aparatów ultrasonograficznych umożliwia wykonywanie badań ultrasonograficznych, w tym dopplerowskich, w domu pacjenta.

Badanie USG nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony Pacjenta. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Długość trwania takiego badania zależy od wielu czynników m.in. od badanego narządu, celu badania itp. Zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza, należy stosować odpowiednią dietę i/lub 5 godzin powstrzymać się od spożywania posiłków.

W przypadku badania układu moczowego, należy zgłosić się na badania z pełnym pęcherzem. Ponieważ pęcherz pusty jest zapadnięty w związku z tym badanie będzie prawdopodobnie bezcelowe i nieskuteczne.

Metoda ta jest łatwo dostępna, nieinwazyjna i stosunkowo tania. Ponadto pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym.