Latest news
-
Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych i bezpiecznych metod diagnostycznych dzięki czemu ma szerokie zastosowanie w medycynie, gdzie jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Dzięki odpowiedniej aparaturze medycznej możliwe jest…
-
Pacjent
Psychoonkologia w chorobie nowotworowej, czyli pomoc psychologiczna dla Pacjentów i ich bliskich
PubliczneCentraOnkologii: Częściej po pomoc psychoonkologiczną udają się chorzy czy ich bliscy? Monika Popowicz: Czasami się zdarza nawet tak, że po pomoc przychodzą tylko osoby bliskie. Jeśli Pacjent nie jest gotowy, a te osoby bliskie sobie nie…
-
Breast Unit w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy W Zakładzie Diagnostyki i Radiologii Interwencyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy funkcjonuje jednostka o nazwie Breast Unit (pracownia pogłębionej diagnostyki raka piersi) – pracownia diagnostyczna…
-
Pacjent
Życie ze stomią – wywiad z Andrzejem Piwowarskim prezesem Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko
Andrzej Piwowarski – Prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko odpowiada na pytania dotyczące stomii. PubliczneCentraOnkologii: Czy założenie stomii po operacji jelita grubego jest powszechnym zjawiskiem? Andrzej Piwowarski: Trudno mi wskazać, jakie mogą być to liczby. Nie są…
-
Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologiczne, jest inicjatywą środowiska medycznego i pacjentów, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o czerniaku. Poprzez popularyzację profilaktyki, chce pokazywać skuteczne metody zabezpieczania się przed tym nowotworem skóry…
-
Na temat stomii wypowiada się pielęgniarka stomijna Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy Pani Ewa Kiełb-Kulka. PubliczneCentraOnkologii.pl: W jaki sposób przygotowujecie pacjenta do operacji raka jelita grubego w oddziale? Od momentu kiedy Pacjent trafi…
-
Prezes Mirosława Skitek – Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka PubliczneCentraOnkologii.pl: Kiedy i dlaczego powstało Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka? Stowarzyszenie powstało 10 lat temu, dokładnie w październiku 2004 r. Genezą powstania była chęć pomocy pacjentom – grupie badawczej,…
-
Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotoworwych. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia.…
-
Pacjent
Jak można zmienić w Polsce niechlubne statystyki zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego?
Wywiad z prof. dr hab. n. med. Jarosławem Regułą – kierownikiem Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz CMKP w Warszawie PubliczneCentraOnkologii: Co sprawia, że umieralność na raka jelita grubego jest tak…
-
Kolonoskopia, to rodzaj badania endoskopowego mającego na celu obejrzenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwykle jelita grubego (w dalszym ciągu jelito cienkie pozostaje obszarem bardzo trudnym do zbadania). Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów…