Latest news
-
Zabieg mastektomii jest wykonywany w leczeniu raka piersi i polega na amputacji (chirurgicznym usunięciu) całkowitej bądź częściowej, jednej lub obu piersi. Amputacja piersi jest zawsze ogromnym przeżyciem dla pacjentek. Stres psychiczny, który wynika z racji…
-
Rak sromu jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z komórek nabłonka sromu. Nowotwory złośliwe sromu znajdują się na 4. miejscu wśród zachorowań na nowotwory narządów płciowych (po raku endometrium, raku jajnika i raku szyjki macicy). Liczba…
-
Radioterapia należy do podstawowych i zarazem najważniejszych metod leczenia nowotworów stosowanych w onkologii. Jednak jak każda z metod ma też skutki uboczne swojego działania, które dotyczą nie tylko komórek nowotworowych, ale i zdrowych. Pomimo wielu…
-
Podstawowe badania przy diagnozie raka jelita grubego Raka jelita grubego można zdiagnozować już w bardzo wczesnym stadium. Zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu czy anemia na pewno nie zostaną przeoczone przez pacjenta. Podstawowym badaniem…
-
Lek. med. Krzysztof Beszter jest specjalistą chorób wewnętrznych z 35-letnik stażem oraz specjalistą gastroenterologii z 20-letnim stażem pracy. Ordynator Oddziału Diagnostyki Onkologicznej i Gastroenterologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku Białej, gdzie diagnozowani są pacjenci w…
-
Wywiad z dr n. med. Kazimierzem Hałaburda – Kierownikiem Kliniki Transplantacji Komórek Krwiotwórczych w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. PubliczneCentraOnkologii.pl: Co rozumiemy pod pojęciem przeszczepu szpiku kostnego? Dr n. med. Kazimierz Hałaburda: Na początek należy wyjaśnić terminologię. Mówiąc…
-
Dr nauk med. Barbara Rossochacka-Rostalska specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa Ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej Członek Towarzystw Onkologicznych Krajowych…
-
Chemioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów. W zależności od typu nowotworu, stadium jego rozwoju oraz kondycji Pacjenta, chemioterapia może być albo główną dla danego Pacjenta linią terapeutyczną, a może być również jedynie częścią wspomagającą…
-
Choroby układu oddechowego są bardzo częste w dzisiejszych czasach. Wyróżniamy choroby ostre oraz przewlekłe tego układu, na które wpływa wiele czynników np. rozwój motoryzacji, czynne lub bierne palenie tytoniu oraz wzrost zanieczyszczenia powietrza. Zakres chorób…
-
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Panią Magdaleną Sadowską – certyfikowanym terapeutą metody Simontona WYKSZTAŁCENIE • studia licencjackie Pedagogika specjalna / Pedagogika Lecznicza Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji we Wrocławiu • studia magisterskie Pedagogika Lecznicza/ Resocjalizacja Dolnośląska…