Latest news
-
W przypadku nowotworu ucha objawy i proces choroby są różne w zależności od tego, czy niepożądane zmiany pojawiają się w uchu wewnętrznym, środkowym czy zewnętrznym. Nowotwory ucha najczęściej znajdują się na małżowinie usznej, a w…
-
Nowotwory śródpiersia stanowią zróżnicowaną grupę guzów wywodzących się ze wszystkich struktur – tkanek i narządów, tworzących śródpiersie – obszar ograniczony opłucną śródpiersiową od boków, rękojeścią i trzonem mostka od przodu, trzonami kręgów piersiowych od tyłu,…
-
Pacjent
Rak języka – wywiad z prof. zw. dr hab. med. Aliną Morawiec-Sztandera, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi
Prof. zw. dr hab. med. Alina Morawiec-Sztandera, Kierownik Kliniki Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi II Katedry Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Oddziału Laryngologii Onkologicznej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi Rak języka…
-
Sposoby leczenia raka przełyku Sposób leczenia tego nowotworu zależy od jego lokalizacji w przełyku, stopnia zaawansowania, wieku pacjenta, współistniejących chorób i innych obciążeń, wpływających na jego stan ogólny, np. niedożywienie, wyniszczenie, dostępu do nowoczesnych metod…
-
Pacjent
Wywiad z dr n. med. Ewą Chmielowską, Koordynatorem Oddziału Klinicznego Onkologii Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Pani Doktor, Pani wieloletnie doświadczenie w zakresie chemioterapii jest niezwykle cenne z punktu widzenia Centrum, jednak najistotniejsze jest dla naszych Pacjentów. Co zdecydowało w Pani życiu o wyborze takiej specjalizacji? W trakcie trzeciego roku studiów…
-
Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. PubliczneCentraOnkologii: Jakie są przyczyny powstania nowotworu ślinianki? Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk: Przyczyny powstawania nowotworów ślinianki nie są do końca poznane. Wiemy, iż…
-
Pacjent
Nowotwory jamy nosowej oraz zatok przynosowych – prof. dr hab. med. Wojciech Golusiński z zespołem, WCO
Nowotwory złośliwe jamy nosowej oraz zatok przynosowych stanowią 3% nowotworów regionu głowy i szyi i 0,5% wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęstszym nowotworem w tej lokalizacji jest rak płaskonabłonkowy, zwykle o średnim lub wysokim stopniu zróżnicowania. Etiologia: Podobnie jak…
-
Co to jest rak odbytu? Pod tym pojęciem kryją się dwie grupy nowotworów złośliwych: rak brzegu odbytu i rak kanału odbytu. Zdecydowana większość (ok. 90%) wszystkich nowotworów złośliwych w tej okolicy to raki płaskonabłonkowe (i…
-
Co to jest PET/CT? Jak wygląda badanie PET? Zastosowanie PET w onkologii i nie tylko. Na wszystkie pytania nas nurtujące odpowiada prof. Janusz Braziewicz Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Joanna…
-
Dr n. med. Maciej Pysz – specjalista 2. stopnia w dziedzinie radioterapii onkologicznej, obecnie pracuje na stanowisku Ordynatora Oddziału Radioterapii w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej opowiada o radioterapii gruczołu krokowego PubliczneCentraOnkologii: W jakich przypadkach…