Badania profilaktyczne mężczyzn po 30 roku życia « Pacjent
Badania profilaktyczne mężczyzn po 30 roku życia
Panowie po trzydziestce. Jacy są dziś? Czy dbają o swoje zdrowie? Jedno jest pewne, w takim wieku trudno myśleć o tym, że zdrowie może nam kiedyś odmówić posłuszeństwa. Badanie nie są straszne. Nie trwają też długo, a mogą dać efekty, których każdy z nas potrzebuje.
Krew, gospodarka węglowodanowa, lipidowa i hormonalna to obszary poddawane najczęstszym badaniom profilaktycznym. Dzięki badaniom krwi można też określić markery nowotworowe, a inne badania informują o stanie serca, słuchu i wzroku. Tak często spychane na dalsze plany wizyty u stomatologa są również ogromnie ważne. Chore zęby, z próchnicą i zakażeniami przyzębia wpływają bowiem na choroby serca takie jak zapalenie osierdzia, zniekształcenia zastawek oraz schorzenia nerek i zapalenia stawów. Efektem rozsiewania próchniczych bakterii są bardzo groźne powikłania.
W ramach WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) prowadzony jest Program Kontroli Raka (Cancer Control Programme). Podstawową misją WHO Cancer Control jest promowanie polityk krajowych planów kontroli raka, wdrażanie norm i standardów, a także promowanie wczesnego wykrywania nowotworów.
WHO szacuje, że w roku 2030 z powodu nowotworów na świecie odnotujemy 12 000 000 zgonów. Podejmowane są więc wszelkie możliwe działania, aby zapobiec tak dużej skali zjawiska.
Unia Europejska już w latach 80. ubiegłego wieku uznała, że walka z rakiem to jedno z największych wyzwań stawianych przed wszystkimi krajami dla dobra społeczności Europejczyków. Już w 1985 roku w Mediolanie przyjęto z inicjatywy państw członkowskich program Europe Against Cancer (Europa Przeciw Nowotworom). Była to odpowiedź na zwiększającą się w Europie i na świecie liczbę zachorowań oraz zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Program walki z rakiem jest w dalszym ciągu kontynuowany w Unii Europejskiej, a zapobieganie i leczenie nowotworów złośliwych również w naszym kraju stanowi największe wyzwanie w zakresie zdrowia.
Jest rzadkim przypadkiem sytuacja, w której mężczyzna sam zgłasza się dobrowolnie na badania profilaktyczne. Na ogół jest zmuszony, aby pojawić się w placówce służby zdrowia tylko, gdy jest już bardzo źle albo potrzebuje potwierdzenia swojej zdolności do pracy. Stereotyp mężczyzny, niezniszczalnego twardziela, którego w dodatku nic nie boli nie pozwala im, aby zbyt często pojawiać się w gabinetach lekarskich.
Mężczyzno! Chcesz lepiej zadbać o swoje zdrowie? Po 20 roku życia powinieneś wykonywać:
- badania stomatologiczne – co pół roku
- badania okulistyczne – co 3 do 5 lat (a w zależności od potrzeb jeżeli pojawiają się problemy z widzeniem)
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi – raz w roku
- morfologię z rozmazem i OB – raz w roku (na wypadek anemii, za małej ilości płytek krwi, stanów zapalnych w organizmie, nowotworów hematologicznych)
- pomiar poziomu glukozy we krwi – raz na 3 lata (w celu wykrycia nieprawidłowego poziomu glukozy)
- pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata (ewentualne niedobory w organizmie powodujące np. przemęczenie, drżenie mięśniowe, nadciśnienie)
- elektrokardiogram (EKG) – co 3 lata (praca serca, arytmia, stany lękowe)
- USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
- badanie proktologiczne (w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty)
- samobadanie jąder (raz w miesiącu)
Do pakietu badań zalecanych po 20 roku życia, mężczyźni po trzydziestce powinni wykonywać jeszcze dodatkowe badania:
- pomiar poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi – raz na 5 lat
- badanie słuchu – raz na 5 lat
- badanie prostaty (w przypadku mężczyzn pozostających w grupie ryzyka chorób gruczołu krokowego)
Nasz organizm to wielka maszyna. Gdy jeden element nie działa idealnie, kolejne również zaczną szwankować. Dlatego zadbaj o zdrowie i wykonuj badania profilaktyczne. Przekonaj się, że zdrowie i dbałość o styl życia to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Ewa Gralikowska
Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy