Profilaktyka | Poradniki

Poradniki

Suplementy diety – wspólna akcja 12 instytucji

Suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Są to środki spożywcze. Mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też negatywnie wpływać na organizm, dlatego nie stosuj ich na chybił-trafił. Dziś po raz pierwszy 12 instytucji we wspólnej akcji przypomina o właściwościach suplementów diety….

Więcej!

Samobadanie jąder

Panowie! Do dzieła! Samobadanie jąder nic nie kosztuje i żeby je zrobić nie trzeba nawet wychodzić z domu! Jest proste, krótkie i bezbolesne. Na samobadanie jader wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Samo badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli….

Więcej!

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego – palpacji. Kobieta powinna prowadzić badanie…

Więcej!

Cztery kroki aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

1. Utrzymuj prawidłowy ciężar ciała przez całe życie Sprawdź, czy Twój ciężar ciała jest prawidłowy, wykorzystując tzw. wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index). To najlepszy sposób, aby sprawdzić, czy nie ważysz za dużo! Jedz mniej! Zrezygnuj z przystawki w restauracji. Pamiętaj, że…

Więcej!

Badania przesiewowe stosowane w celu wczesnego wykrycia raka sutka – zalecenia NCCN (National Comprehensive Cancer Network)

Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym zmniejszenie umieralności na raka sutka, jest wczesne wykrycie choroby. Podjęcie decyzji klinicznych ułatwiają zalecenia amerykańskiej organizacji National Comprehensive Cancer Network (NCCN), dotyczące badań przesiewowych stosowanych w celu wczesnego wykrycia raka sutka. Punktem wyjścia przedstawionych wytycznych dotyczących badań przesiewowych jest badanie lekarskie…

Więcej!

BADANIE MAMMOGRAFICZNE

Przebieg: Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak dobrze jest założyć dwuczęściowe ubranie, ponieważ do badania należy rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie należy używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Samo badanie trwa kilka minut, najważniejsze są czynności przygotowujące,…

Więcej!

Badanie cytologiczne

Jak przygotować się do badania? Jak wygląda badanie? Nie zgłaszaj się w czasie krwawienia miesiączkowego. Zgłoś się co najmniej 2 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. 48 godzin przed pobraniem wymazu cytologicznego, nie używaj żadnych leków dopochwowych, nie wykonuj płukania pochwy. 24 godziny przed pobraniem…

Więcej!

Cytologia w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

Wykaz jednostek realizujących badania w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w podziale na województwa. dolnośląskie http://www.wok.wroclaw.pl kujawsko-pomorskie http://www.wok.co.bydgoszcz.pl lubelskie http://www.cytologia.lublin.pl lubuskie http://wok-lubuski.pl łódzkie http://www.wybierzzycie.pl małopolska http://wok.su.krakow.pl mazowieckie www.bezpłatnacytologia.pl; www.bezpłatnamammografia.pl opolskie http://www.wok.opole.pl podkarpackie http://profilaktyka.rzeszow.pl pomorskie http://www.zdrowiekobiety.org śląskie http://www.raksutka.io.gliwice.pl;  http://www.rakpiersi.io.gliwice.pl świętokrzyskie…

Więcej!