FAQ
Jak otrzymać kopię dokumentacji medycznej?
Kopię dokumentacji można otrzymać w Biurze Obsługi Pacjenta wypełniając wniosek. Do jego wypełnienia niezbędne są dane osobowe oraz numer PESEL. Natomiast przy odbiorze kserokopii potrzebne będą seria i nr dowodu osobistego. Prośbę o uzyskanie kopi dokumentacji można również zgłosić telefonicznie pod nr (52) 374 38 88. Uwaga! Czas oczekiwania na kserokopię wynosi około tygodnia.
W jaki sposób można zmienić dane w dokumentacji medycznej pacjenta?
Dane w dokumentacji medycznej można zmienić przy osobistej wizycie w Biurze Obsługi Pacjenta, w Recepcji, bądź telefonicznie w Call Center pod numerem (52) 37 43 110 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-22:00.
Czy w Centrum Onkologii znajduje się miejsce, w którym mogą zatrzymać się rodziny pacjentów?
Na terenie Centrum Onkologii funkcjonuje Hotel Pozyton dysponujący 75 miejscami noclegowymi, gwarantujący komfortowe warunki wypoczynku. W hotelu mieści się restauracja. Oprócz śniadań, które wliczone są w koszt pobytu, polecamy również dania lunchowe. Więcej informacji na stronie internetowej www.hotelpozyton.eu
Czy znajduję się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na nowotwór? Jak można zakwalifikować się do badań kontrolnych?
Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowalności na nowotwór należą osoby, u których już wcześniej wystąpiła choroba nowotworowa lub u kogoś z bliskich. Czynniki, które decydują o zagrożeniu nowotworowym to min. zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, choroby wirusowe, itp. W przypadku obciążenia genetycznego można zarejestrować się do Poradni Genetycznej Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:30 pod numerem telefonu (52) 374 35 96, (52) 374 38 80.
Czy mogę prowadzić samochód po badaniach endoskopowych?
Prowadzenie samochodu po takich badaniach jest niewskazane ze względu na znieczulenie miejscowe, które zostaje podane Pacjentowi przed przystąpieniem do badań.
Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne dla mojej żony, która jest w ciąży?
Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) to jedno z najbezpieczniejszych badań dostępnych w zakresie diagnostyki nowotworowej. Dzięki temu, że nie wykorzystuje promieni rentgenowskich (X) ani ultradźwięków nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka. Badanie to oparte jest o właściwości molekuł wodnych w organizmie człowieka, dlatego też w sposób całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny umożliwia obrazowy podgląd na ciało lub wybrany jego fragment.
Co to jest BAC i na czym polega?
BAC jest to skrót, który oznacza pobranie biopsji za pomocą wyjątkowo cienkiej igły. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – bo tak dokładnie nazywa się to badanie – pozwala na pobranie materiału do badań pod kątem występowania komórek nowotworowych. Należy pamiętać, że wynik negatywny (brak komórek nowotworowych) nie daje 100% gwarancji. Jeśli takie będzie zalecenie lekarza – należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne.
Czy jeśli mam oznaczenie CIN, to znaczy, że będę miała raka?
Niekoniecznie. CIN jest to stan przedrakowy szyjki macicy, a więc od tego jakie jest to stadium (CIN1, CIN2, CIN3) zależą dalsze kroki, o których decyduje lekarz. W wielu przypadkach CIN1 nie stanowi żadnego powodu do obaw, ponieważ leczy się samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach cytologicznych są podstawą do konsultacji z lekarzem.
Jak często należy robić mammografię?
Regularne badania mammografii należy stosować u kobiet po 45. roku życia, najlepiej raz na 2 lata. Kobiety po 50. roku życia powinny zwiększyć częstotliwość takiego badania do raz w roku. Dla młodszych kobiet zalecane są samobadanie i usg.
Jak mogę się skontaktować z Rzecznikiem Praw Pacjenta?
Rzecznikiem Praw Pacjenta jest dr n. med. Jan Cisowski, z którym kontaktować się można pod numerem telefonu: 52 374 31 01 od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00. Rzecznik przyjmuje również osobiście (po wcześniejszym umówieniu) w każdy czwartek od godz. 13:00-15:00.
Czy muszę wizytę umawiać osobiście, czy może to za mnie zrobić ktoś bliski?
Jest możliwość umówienia wizyty przez osobę trzecią zarówno telefonicznie (52 374 31 10), jak i osobiście w Centrum. Osoba ta powinna znać ID, którym Pacjent posługuje się w Centrum oraz jego dane z dowodu osobistego. Ponadto istnieje możliwość kontaktu z Centrum za pośrednictwem poczty e-mail: [email protected]
Nie jestem z Bydgoszczy. Czy istnieją wydziały zamiejscowe Centrum Onkologii?
Istnieje Centrum Diagnostyczno-Lecznicze we Włocławku, do którego Pacjent może zadzwonić, aby umówić wizytę, pod numer telefonu (54) 230 36 00, albo udać się osobiście i w recepcji dokonać rejestracji.
Czy do Centrum Onkologii na zabiegi rehabilitacyjne mogą zgłaszać się osoby leczone w innych placówkach?
Zgodnie z ustawą, Pacjent ma prawo wyboru ośrodka, w którym chce się leczyć.
Czy rehabilitacja w Centrum Onkologii jest prowadzona również na podstawie umowy z NFZ, czy za te zabiegi trzeba dodatkowo płacić?
Centrum Onkologii ma zawartą umowę z NFZ na porady i zabiegi rehabilitacyjne. Bezpłatne świadczenia zdrowotne udzielane są Pacjentom, którzy posiadają ważne ubezpieczenie.