FAQ

FAQ

Jak często trzeba robić cytologię?

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz w roku. NFZ w ramach profilaktyki refunduje badania cytologiczne kobietom w wieku 25-59 lat raz na 36 miesięcy.

Co to jest Chirurgia Jednego Dnia?

Chirurgia Jednego Dnia jest to specjalny tryb przyjmowania Pacjentów do szpitala z intencją wykonania zabiegu i wypisania ze szpitala tego samego dnia. Część zabiegów jest na tyle prosta technicznie i nieinwazyjna dla Pacjenta, że bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do domu do normalnego funkcjonowania.

Czy badania endoskopem są bolesne?

Badania za pomocą endoskopu odbywają się w znieczuleniu miejscowym, tak więc są w bardzo niewielkim stopniu nieprzyjemne i w zasadzie bezbolesne. Również w przypadku pobrania próbki tkanki do badania histopatologicznego (biopsja) nie jest dla pacjenta odczuwalne.

Jak często należy robić mammografię?

Regularne badania mammografii należy stosować u kobiet po 45. roku życia, najlepiej raz na 2 lata. Kobiety po 50. roku życia powinny zwiększyć częstotliwość takiego badania do raz w roku. Dla młodszych kobiet zalecane są samobadanie i usg.

Czy rak prostaty jest dziedziczny? Jak sprawdzić, czy jestem w grupie ryzyka?

Rak prostaty może być dziedziczny, jednak nie oznacza to, że na pewno choroba wystąpi. W grupie ryzyka są mężczyźni, których ojciec lub dziadek chorował na nowotwór stercza (prostaty). W takiej sytuacji zaleca się, aby mężczyźni z grupy ryzyka mieli oznaczane PSA (marker gruczołu krokowego) raz w roku oraz wykonywali tak samo często badania urologiczne.

Czy jeśli mam oznaczenie CIN, to znaczy, że będę miała raka?

Niekoniecznie. CIN jest to stan przedrakowy szyjki macicy, a więc od tego jakie jest to stadium (CIN1, CIN2, CIN3) zależą dalsze kroki, o których decyduje lekarz. W wielu przypadkach CIN1 nie stanowi żadnego powodu do obaw, ponieważ leczy się samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach cytologicznych są podstawą do konsultacji z lekarzem

Co to jest BAC i na czym polega?

BAC jest to skrót, który oznacza pobranie biopsji za pomocą wyjątkowo cienkiej igły. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – bo tak dokładnie nazywa się to badanie – pozwala na pobranie materiału do badań pod kątem występowania komórek nowotworowych. Należy pamiętać, że wynik negatywny (brak komórek nowotworowych) nie daje 100% gwarancji. Jeśli takie będzie zalecenie lekarza – należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne dla mojej żony, która jest w ciąży?

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) to jedno z najbezpieczniejszych badań dostępnych w zakresie diagnostyki nowotworowej. Dzięki temu, że nie wykorzystuje promieni rentgenowskich (X) ani ultradźwięków nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka. Badanie to oparte jest o właściwości molekuł wodnych w organizmie człowieka, dlatego też w sposób całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny umożliwia obrazowy podgląd na ciało lub wybrany jego fragment.

Czy mogę prowadzić samochód po badaniach endoskopowych?

Prowadzenie samochodu po takich badaniach jest niewskazane ze względu na znieczulenie miejscowe, które zostaje podane Pacjentowi przed przystąpieniem do badań.

Facebook Twitter Google + Pinterest