Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV



Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV


Pewnie nieszczególnie interesuje Cię, w jaki sposób wirus przedostaje się do organizmu. Ta wiedza pozwoli Ci jednak zrozumieć sposób jego działania i rozprzestrzeniania się.

Zakażenie to proces, przez który musi przejść wirus, aby mógł się rozwinąć w organizmie. W przypadku zakażenia wirusem HPV drobnoustroje wnikają poprzez niewielkie uszkodzenie naskórka, a następnie wędrują do komórek i tam się namnażają, inaczej mówiąc: rozwijają.

Do rozprzestrzeniania się wirusa HPV może dojść także w trakcie porodu – wirus przechodzi wówczas z matki na dziecko. Wirus powoduje zakażenie układu oddechowego noworodka i rozwój nawracającej brodawczakowości dróg oddechowych. Nie bagatelizuj tego, ponieważ w skrajnych przypadkach wirus może prowadzić do niewydolności oddechowej, czyli niedotlenienia zagrażającego życiu.

Wirus brodawczaka ludzkiego to specyficzny organizm wśród wirusów. Atakuje niemal każdego, kto podjął aktywność seksualną. Ten cichy i nieproszony gość może rozwijać się w ciele przez wiele lat i nie dawać praktycznie żadnych objawów, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu i częste badania.

Pamiętaj, zanim oskarżysz partnera o zdradę, upewnij się, że do takiej zdrady doszło. Samo pojawienie się wirusa w przypadku, kiedy nie miałaś kontaktu z innym partnerem, nie jest jeszcze dowodem zdrady. Często wirus uaktywnia się po wielu latach, od momentu zakażenia, kiedy mogliśmy być w związku z innym partnerem. W innym przypadku, kiedy np. na prąciu występują zmiany chorobowe, a nie podejmowałeś wcześniej współżycia seksualnego z inną osobą, można mówić, że to obecny partner jest źródłem infekcji.

Powodem infekcji jest niejednokrotnie posiadanie dużej liczby partnerów. Często nie jesteśmy świadomi, że zostaliśmy zainfekowani i przenosimy wirusa na kolejnych partnerów seksualnych. Jak szybko infekcja znika? W zależności od aktywności naszego układu odpornościowego – im jesteśmy młodsi, tym infekcja eliminowana jest z organizmu szybciej. Często zakażenie ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat.

Pamiętaj jednak, że niektóre typy wirusa wywołują nowotwór. Nie lekceważ tego. Szczególnie zakażenia przetrwałe, kiedy wirus jednego z onkogennych typów zadomowi się w komórkach nabłonka, są bardzo niebezpieczne. Dlatego ważne jest również uczestnictwo w programach badań profilaktycznych dla kobiet po 25. roku życia.

mgr Marta Kopciał  położna Rada Ekspertów Kampanii Piękna bo Zdrowa

Tags

Share on Facebook
Tweet This
Share on Google Plus
Pin This