Jak radzić sobie z mdłościami przy chemioterapii?

Jak radzić sobie z mdłościami przy chemioterapii?

Jak radzić sobie z mdłościami przy chemioterapii?

Doktor nauk medycznych Krzysztof Leśniewski – Kmak – specjalista onkologii klinicznej Gdyńskiego Centrum Onkologii

Chemioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów.

W zależności od typu nowotworu, stadium jego rozwoju oraz kondycji Pacjenta, chemioterapia może być albo główną dla danego Pacjenta linią terapeutyczną, a może być również jedynie częścią wspomagającą leczenia skojarzonego z radioterapią i chirurgią onkologiczną.

Chemioterapia polega na podawaniu Pacjentowi specjalnych leków, które nazywane są cytostatykami lub lekami cytostatycznymi. Są to specjalne środki farmakologiczne, które skutkują atakiem na najszybciej dzielące się w organizmie komórki. Tymczasem specyfika komórek nowotworowych jest właśnie taka, że mnożą się one znacznie szybciej niż komórki zdrowe, dlatego stanowią cel ataku leków cytostatycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że leki te atakują często również zdrowe komórki, dlatego stosowanie chemioterapii może odbywać się tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty z zakresu onkologii klinicznej i tylko w placówkach medycznych mających odpowiednie uprawnienia, sprzęt i wykwalifikowany personel.

Leki cytostatyczne podawane są pacjentom w różny sposób:

  • doustnie (tabletki, kapsułki, które należy połknąć i popić wodą)
  • podskórnie (zastrzyki)
  • dożylnie (zastrzyki i kroplówki)
  • bezpośrednio do ciała (np. do jamy brzusznej, do jamy opłucnej, do pęcherza moczowego, do kanału rdzenia kręgowego i w inne miejsca).

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czy problemy żołądkowe – mdłości – zawsze wiążą się z przyjmowaniem chemioterapii?

Dr Krzysztof Leśniewski – Kmak – specjalista onkologii klinicznej – Występowanie nudności jest częstym objawem niepożądanym chemioterapii, jednak jego częstość występowania i intensywność  jest bardzo różna w zależności od zastosowanych leków.  Wyróżnić można trzy rodzaje nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią:  wczesne (w pierwszej dobie po chemioterapii), późne (od drugiej doby do kilku dni po chemioterapii) i wyprzedzające (mogące wystąpić przed kolejnym cyklem, jeżeli po poprzednim występowały wymioty i mają tło psychogenne).

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czym spowodowane są problemy żołądkowe podczas chemioterapii?

Dr Krzysztof Leśniewski – Kmak – specjalista onkologii klinicznej – Nudności i wymioty spowodowane chemioterapią mogą powstać na drodze różnych mechanizmów, prowadzących do pobudzenia tzw. „ośrodka wyzwalającego” położonego w ośrodkowym układzie nerwowym. W wyzwalaniu nudności i wymiotów bierze udział szereg substancji, tzw. „neuroprzekaźników”.

PubliczneCentraOnkologii.pl:  Czy istnieją praktyczne wskazówki żywieniowe w trakcie leczenia chemioterapią?

Dr Krzysztof Leśniewski – Kmak – specjalista onkologii klinicznej  – Jedzenie większej liczby, ale mniejszych, wysokoenergetycznych posiłków, najlepiej przestudzonych,  unikanie pokarmów tłustych,  smażonych, pikantnych i aromatycznych o silnym zapachu, a także słodyczy. Należy jednak pamiętać, że każdy chory może mieć swoją wrażliwość na potrawy i ich zapachy i należy dostosowywać dietę do swoich potrzeb. Ważne jest przyjmowanie dostatecznej objętości wody.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czy można złagodzić nudności i wymioty po chemii domowymi sposobami?

Dr Krzysztof Leśniewski – Kmak – specjalista onkologii klinicznej  – Przestrzeganie powyższych wskazówek powinno pomóc w skutecznym leczeniu przeciwwymiotnym, jeżeli jednak tak nie jest i nudności lub wymioty są uciążliwe, niezbędne może okazać dodatkowe leczenie farmakologiczne – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Często chemioterapia kojarzona jest ze skutkami ubocznymi pojawiającymi się wskutek tego leczenia. Obawy takie są całkowicie naturalne, należy jednak  zwrócić uwagę na to, że reakcja organizmu na chemioterapię jest bardzo indywidualną sprawą. Jest to też istotne z tego punktu widzenia, że Pacjent powinien informować lekarza o zmianach, które u siebie obserwuje. Dzięki temu, w przypadku nieprawidłowego działania cytostatyku, lekarz może odpowiednio wcześnie interweniować i zmienić tok terapii. Oczywiście nie u każdego Pacjenta występują powyższe skutki uboczne. Bywa, że Pacjent znosi kurację bardzo dobrze i jedyną niedogodnością są nudności i uczucie osłabienia. Należy też pamiętać, że są one przejściowe i zwykle ustępują po zakończeniu kuracji.

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ