Jakie badania powinni wykonać mężczyźni?
Mężczyźni częstokroć nie przywiązują zbyt dużej wagi do zdrowego trybu życia jak również do tego by weryfikować kondycję organizmu poprzez regularne badania. Być może dlatego według statystyk żyją krócej niż płeć piękna? Wspominając własne błędy przyznam też że lubimy dobrze zjeść- dobrze, w kontekście smacznie, dużo, a nie zawsze zdrowo i na ogół nie przyznajemy się również, że coś nam dolega, do lekarzy udajemy się w ostateczności gdy jest już naprawdę źle.
Krytyki już chyba wystarczy, bowiem jak donosi Ogólnopolskie Centrum Medyczne panowie z roku na rok dbają o siebie bardziej, co stwierdza się m.in. na podstawie obserwacji stałych pacjentów Centrum, którzy cyklicznie poddają się badaniom kontrolnym, najchętniej korzystając z tych oferowanych w atrakcyjnych cenowo pakietach. Moim zdaniem warto, aby zawczasu zapobiegać chorobom, zwłaszcza tym typowo męskim, które oprócz organizmu wyniszczają psychikę, doprowadzając nawet do współistniejącej z daną dolegliwością depresji.
Na co powinien zwrócić uwagę mężczyzna po 40. roku życia?
Przed czterdziestką w ramach badań profilaktycznych można ograniczyć się do ogólnych analiz i kontroli wzroku, w wieku średnim i starszym powinno się zaś dołączyć monitorowanie stanu zdrowia pod kątem specyficznych męskich dolegliwości, np. badanie poziomu PSA, ocenę prostaty w kierunku ewentualnego wystąpienia przerostu czy nowotworu oraz oznaczenie poziomu testosteronu (istotne dla mężczyzn decydujących się na późne ojcostwo). Pamiętajmy, że jest to istotne nie tylko dla komfortu życia mężczyzny lecz także jego rodziny.