Leczenie na światowym poziomie

Strona główna / AKTUALNOŚCI PLACÓWEK ONKOLOGICZNYCH / Leczenie na światowym poziomie

Leczenie na światowym poziomie

W bydgoskim Centrum Onkologii funkcjonuje największy w Polsce oddział chirurgii onkologicznej specjalizujący się

w leczeniu raka jelita grubego. Rocznie wykonujemy niemal 500 zabiegów tego odcinka przewodu pokarmowego. Łącznie w naszym szpitalu każdego roku operowanych jest niemal 5 tys. pacjentów z powodu różnych nowotworów. To zdecydowanie najwięcej w kraju.

Oddział chirurgii narządowej raka jelita grubego powstał w nawiązaniu do tendencji światowych tzw. colorectal cancer unit, wprowadzając do bydgoskiego ośrodka najnowocześniejsze standardy leczenia nowotworów jelita grubego.

Nowoczesna chirurgia dąży do minimalizowania inwazyjności. W Polsce zabiegi laparoskopowe w leczeniu raka jelita grubego nadal są rzadkością. Tymczasem w naszym szpitalu aż 30 proc. operacji przeprowadzanych jest tą małoinwazyjną techniką.

Zabiegi laparoskopowe dają wiele korzyści. Dzięki nim pacjenci są znacznie mniej narażeni na powikłania i szybciej wracają do zdrowia. Przechodzą zabieg łagodniej, dlatego przebywają w szpitalu krócej. Nie cierpią. Chory może być wypisany, kiedy powróci praca przewodu pokarmowego. Zwykle jest to czwarta, piąta doba – po operacji laparoskopowej, czyli znacznie krócej niż przy tradycyjnym zabiegu. W przypadku metody klasycznej hospitalizacja trwa około 8-10 dni.

Co niezwykle ważne dzięki zabiegom laparoskopowym wielu chorym udaje się uniknąć okaleczającej stomii. Wykonanie ultra niskiego  zespolenia jelitowo-odbytniczego pozwala w 85 proc. przypadków zachować zwieracze.

Zabiegi laparoskopowe są bardziej precyzyjne i równie radykalne jak te wykonywane techniką tradycyjną. Podczas obu operacji usuwana jest taka sama liczba węzłów chłonnych, co daje identyczne rezultaty. Większa precyzja związana jest z dużym obrazem pola operacyjnego widocznym na ekranie monitora. W efekcie zabiegu laparoskopowego rzadziej dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych.

W Oddziale chirurgii narządowej wykonywane są także wszystkie inne innowacyjne metody leczenia dostępne na całym świecie m.in.: HIPEC, TEM- stosowane w różnych stopniach zaawansowania drugiego co do częstości występowania nowotworu.

O sukcesie zespołu specjalistów leczących nowotwory jelita grubego świadczą statystyki. Aż 70 proc. operowanych u nas pacjentów osiąga 5-letni wskaźnik przeżycia. Klasyfikujemy się na jednym z pierwszych miejsc w Europie obok Holandii czy Francji. Efektem stosowanych przez nas metod i standardów jest ilość 5-letnich przeżyć i poprawa jakości życia pacjentów, do których dyspozycji jesteśmy.