Szpital Morski PCK – Ochrona zdrowia widziana z Pomorza

Ochrona zdrowia widziana z Pomorza

admin
12 marca 2014
0

Przekształcenia szpitali, sytuacja finansowa placówek ochrony zdrowia oraz finansowanie świadczeń na Pomorzu – to tematy dyskusji podczas Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia, które 20 lutego 2014 r. odbyło się w Gdańsku. Konferencja, zorganizowana przez wydawcę miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, zgromadziła 30 prelegentów, wśród których byli szefowie największych szpitali w w. pomorskim, przedstawiciele NFZ, władz samorządowych, izb lekarskiej i aptekarskiej, a także eksperci rynku medycznego.

Jak poinformowała wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, do końca 2013 r. samorząd województwa przekształcił 10 szpitali i jednocześnie oddłużył szpitale o kwotę 104 mln zł, z czego 72 mln zł to dotacja Ministerstwa Zdrowia, a dofinansowanie samorządu – ponad 30 mln zł. – W ramach przekształceń dokonano bowiem restrukturyzacji placówek – mówiła wicemarszałek. Dodała, że sięgające 560 mln zł inwestycje w infrastrukturę szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, poprawiły warunki pracy personelu medycznego i jednocześnie warunki leczenia pacjentów. Marszałek nawiązała też do sytuacji lecznic, które mają problemy. – Szpital w Kościerzynie generuje co miesiąc 800 tys. zł strat. Jednak w tym przypadku z pomocą ma przyjść współpraca z Agencją Restrukturyzacji Przemysłu, z którą rozmawiamy o wejściu do szpitala z udziałami. Omawiany jest z załogą plan restrukturyzacji placówki – przekazała Hanna Zych-Cisoń. Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę na problem zbyt małej ilości specjalistów na Pomorzu. Jednak jak stwierdził, braki dotyczą głównie mniejszych miejscowości. Zdaniem rektora uczelnie mogłyby kształcić więcej lekarzy. Resort zdrowia nie ma jednak na to pieniędzy i nie chce płacić za większą liczbę kształconych studentów. – Uczelnie są w stanie przyjąć o 40 proc. kandydatów więcej – przekonywał prof. Janusz Moryś.

Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zauważył, że tegoroczny plan finansowy jaki otrzymał oddział jest taki sam jak w minionym roku, licząc styczeń do stycznia. – Ustawa refundacyjna ocaliła przed drastycznym tąpnięciem wydatki na ochronę zdrowia – ocenił.

Roman Rudziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku w oparciu o dane z najnowszych statystyk izb lekarskich przedstawił trendy dotyczące kształtowania się liczby lekarzy specjalistów w najbliższych sześciu latach. – Wzrośnie liczba specjalistów chorób wewnętrznych, co wynika z zapowiedzi, że interniści będą włączeni na równych prawach z lekarzami rodzinnymi do pracy w POZ. W statystykach widoczny jest też wzrost w regionie liczby onkologów i – szczególnie – kardiologów, to wynik wcześniejszego uznania tych specjalizacji za deficytowe – mówił prezes OR .

Jak podał, niepokojącą tendencją jest natomiast utrzymujący brak dostatecznego zainteresowania specjalizacją z diabetologii, co biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne budzi obawy o poziom dostępności pacjentów do lekarzy tej specjalności.

Tomasz Sławatyniec, prezes zarządu Szpitala Morskiego w Gdyni zaznaczył, że pilnie należy odpowiedzieć na pytanie czy i jak długo chory onkologicznie może czekać w kolejce. – To kolejka po życie – zaznaczył. Przypomniał, że Szpital Morski pilotażowo wprowadził przyjmowanie chorych onkologicznych bez limitów. – Kolejki zmniejszyły się do 2 tygodni. To jest dobra wiadomość dla pacjentów, ale jesteśmy spółką i musimy stale kontrolować koszty – mówił prezes Sławatyniec, dodając, że odejście od limitów przez szpital ma sprowokować dyskusję na temat kolejek w onkologii.

Obszerna relacja z konferencji – już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i marcowym wydaniu

miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 3/2014).


Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.