Profilaktyka | Zapuść wąsy… profilaktycznie! Movember startuje

Zapuść wąsy… profilaktycznie! Movember startuje

Startuje Movember w Gdyni!  

Zapowiada się bardzo wąsaty gdyński listopad

Listopad to miesiąc światowej akcji wzmacniającej świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, raka prostaty, raka jąder i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn. Movember odbywa się w wielu krajach, m.in.: w Australii i Nowej Zelandii, Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych.  Dzięki działaniom Fundacji Gdyński Most Nadziei od 2013 roku w akcji bardzo aktywny udział bierze także Gdynia.

Gdyńska odsłona Movembera odbywa się w ramach kampanii Odważni Wygrywają. Zapuszczanie i eksponowanie pięknych wąsów   w tym roku będzie więc szczególnie zwracać uwagę na profilaktykę raka jąder, która daje genialne efekty. – Rak jąder jest najczęściej diagnozowanym rakiem w grupie mężczyzn w wieku 17 – 35 lat – mówi Małgorzata Marmajewska, Prezes Fundacji Gdyński Most Nadziei – Rak ten posiada najwyższy wynik wyleczalności pod warunkiem wczesnego wykrycia.

Bardzo silnie podkreślamy, że systematyczne samobadanie jest najskuteczniejszą metodą wykrywania jakichkolwiek nieprawidłowości w ciele, a rak jąder wcześnie zdiagnozowany daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie.

W ubiegłych latach edycji Movember Gdynia wzięło udział wiele osób prywatnych, firm i instytucji. Na znak wsparcia akcji wąsy zapuścili m.in. Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, hokeiści MH Automatyki Stoczniowiec Gdańsk, piłkarze Arki Gdynia, zawodnicy SeaHawks oraz rugbyści, również wielu restauratorów, którzy również tym gestem wspierali akcję. Do akcji przyłączyło się 10 restauracji i food trucków, po Trójmieście jeździło 10 wąsatych kolejek skm, a po Gdyni także 20 wąsatych trolejbusów. Internauci otagowali #movembergdynia 120 zdjęć na Instagramie, a co najważniejsze aż 10 000 razy odtworzono spot promujący profilaktykę raka jądra.

Jak można przyłączyć się do akcji w tym roku? Form wsparcia jest bardzo wiele: wąsy można zapuszczać, przykleić, dorysować praktycznie wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. – Wierzymy, że im więcej wąsów w Gdyni, im więcej osób będzie zwracało na nie uwagę, wejdzie na stronę akcji czy profil na facebooku, tym silniej utkwi im

w świadomości konieczność zajęcia się swoim zdrowiem – dodaje Małgorzata Marmajewska. Na ulicach Gdyni zobaczymy ponownie wąsate trolejbusy, wąsy zapuszczą także SKMki, ponownie w kwietnikach na ulicy Świętojańskiej  wyrosną wąsy, a na masztach powiewać będą flagi przypominające o akcji.

Przed budynkiem InfoBoxu w dniu rozpoczęcia akcji powstanie gigantyczna instalacja wąsów 3D. Po raz pierwszy też gdyńskie autobusy i trolejbusy zapuszczą wąsy na przednich klapach pomiędzy światłami pojazdów. Zobaczymy ich na ulicach Gdyni o wiele więcej niż w ubiegłych latach.  Celem akcji jest edukacja w zakresie regularnego samobadania , dodatkowo w tym roku Fundacja stawia kolejny duży krok w rozwoju działań. Mocnym akcentem tegorocznego Movembera będą bezpłatne konsultacje urologiczne realizowane dla mężczyzn w dwóch placówkach medycznych na terenie Gdyni: w Lekarskiej Spółdzielni Pracy w Gdyni oraz Centrum USG i Lekarze Specjaliści DIAGNOSON. Do tej pory żadna akcja nie uwzględniała tego typu pomocy w formie badań bez skierowania. Aby wziąć udział w konsultacjach należy zarejestrować się telefonicznie pod nr 58 661 94 56.

Listę oficjalnych Ambasadorów akcji Movember Gdynia 2015  otwiera Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni. Do tego zaszczytnego grona dołączyli także:  Michał Guć – Wiceprezydent Miasta Gdyni, Marek Stępa – Wiceprezydent, Mirek Trymbulak – projektant mody,  Drużyna Rugby Club Arka Gdynia, Piotr Skrzynecki – architekt, urbanista, Łukasz Skrzycki – Mistrz Polski w Żeglarstwie Klasa 505, Marek Ciszewski – dyrektor Centrum Handlowego Riviera.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Biłda

[email protected]

531 20 80 50

Fundacja Gdyński Most Nadziei działa od 2006 roku. Jest jedyną fundacją niosącą pomoc i wsparcie psychologiczne mieszkańcom Gdyni w oparciu o ogólnopolski program Akademia Walki  z Rakiem. Podstawowym celem Fundacji jest merytoryczne, informacyjne  oraz psychologiczne wsparcie osób chorych onkologicznie oraz ich bliskich, zapewniając realną pomoc prozdrowotną.  Kampania ODWAŻNI WYGRYWAJĄ, w ramach której organizowany jest Movember Gdynia, to całoroczne działania wspierające profilaktykę raka jądra. Objęta jest patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, a realizowana od 2009 roku przy współpracy z Miastem Gdynia.  Miasto Gdynia jest współorganizatorem akcji MOVEMBER GDYNIA. W 2011 roku Fundacja ze realizację kampanii otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie „Gdynia bez barier”, a w 2012 wyróżnienie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego.

ambasadorzy2015

MOVEMBER2015_W_LICZBACH

MOVEMBERinfo_2_11_2015a