Profilaktyka | Dni Honorowego Krwiodastwa

Dni Honorowego Krwiodastwa

Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Pomimo znaczącego postępu w medycynie i pokrewnych dziedzinach nauki krew można uzyskać tylko od drugiego człowieka.

W ostatnich latach rozwój medycyny – zwłaszcza transplantacyjnej (przeszczepy) – powoduje duże zapotrzebowanie na krew na całym świecie. Również dostęp do nowoczesnych metod leczenia  wpływa na zwiększenie zużycia krwi, szczególnie w onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.

Zauważalne jest to również w Polsce. Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln przetoczeń składników krwi (transfuzji), dzięki którym ratowane jest życie i zdrowie ludzkie.

Wyposażenie techniczne służby krwi jest na bardzo wysokim poziomie i pozwala uzyskać składniki wysokiej jakości dla celów leczniczych. Warto dzielić się krwią z potrzebującymi. Dotyczy to zarówno osób, które wcześniej tego nie robiły, jak i dawców wielokrotnych. Z pozoru mało znaczący gest w postaci oddania krwi może uratować komuś życie!

W związku z obchodami Dni Honorowego Krwiodawstwa Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wręczają osobom, które oddadzą krew drobne upominki. Organizowane są również uroczystości i spotkania z Honorowymi Dawcami.

Zobacz, gdzie w Twoim mieście lub okolicach możesz oddać krew

Życzenia ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa.

żródło: www.mz.gov.pl