Profilaktyka | Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi

Dlaczego profilaktyka raka piersi?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na tę chorobę zapada 12.000 Polek. Prawie połowa z nich umiera (15 dziennie!), bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia nieprawidłowych zmian w piersi jest mammografia – badanie bezpieczne i bezbolesne. Każda kobieta powinna się poddać mammografii co dwa lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny.

Jakie badania w ramach programu?

W ramach programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę.

Dla kogo program?

Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi – w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii.

Jak skorzystać z badania?

Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umów na realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne. Z badań mogą korzystać wszystkie ubezpieczone w NFZ kobiety, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (również te, które nie otrzymały imiennego zaproszenia). Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza specjalisty, który wyda skierowanie na badanie. Dodatkowo NFZ by zachęcić kobiety do skorzystania z badania wysyła do części z nich imienne zaproszenia na mammografię. W pierwszej połowie 2007 zostało wysłanych ponad 2,6 mln zaproszeń.