Profilaktyka | BADANIE MAMMOGRAFICZNE

BADANIE MAMMOGRAFICZNE

Przebieg:

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak dobrze jest założyć dwuczęściowe ubranie, ponieważ do badania należy rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie należy używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Samo badanie trwa kilka minut, najważniejsze są czynności przygotowujące, czyli odpowiednie ułożenie prześwietlanej powierzchni ciała. Aby badanie mammograficzne było jak najlepszej jakości, należy unieruchomić prześwietlaną pierś. Przebiega to w ten sposób, że pacjentka staje we wskazanym miejscu przy aparacie mammograficznym, natomiast pracownik służby zdrowia, który je wykonuje, musi umieścić pierś pomiędzy dwiema powierzchniami. Po ich przysunięciu do siebie kobieta może odczuwać dyskomfort lub nawet lekki ból. Analogiczne postępowanie dotyczy drugiej piersi. W sytuacji, gdy pierwszy raz poddajemy się temu badaniu, będą wykonane po dwa ujęcia na każdą pierś, czyli wynikiem będę cztery zdjęcia. W przypadku, gdy badanie mammograficzne robimy po raz kolejny, wykonuje się dwa zdjęcia czyli jedno ujęcie na każdą pierś.

Jak przebiega badanie mammograficzne?

Kobieta staje przed aparatem mammograficznym, osoba, która wykonuje zdjęcia mammograficzne (technik radiologiczny) umieści najpierw jedną pierś pomiędzy dwiema powierzchniami. W celu unieruchomienia piersi powierzchnie te zostaną do siebie przysunięte tak aby pierś spłaszczyła się. Położenie takie może sprawić chwilowy dyskomfort, ale ucisk taki jest niezbędny aby uzyskać prawidłowy obraz piersi na zdjęciu mammograficznym. Jeśli badanie mammograficzne jest dla uczestniczki pierwszym takim badaniem, będzie miała wykonane cztery zdjęcia (w dwóch ujęciach; po dwa zdjęcia na jedną pierś).

Natomiast jeśli badanie mammograficzne jest drugim lub kolejnym tego typu badaniem, wykonane zostają dwa zdjęcia (w jednym ujęciu; po jednym zdjęciu na pierś). Wykonanie zdjęcia zajmuje zaledwie kilka sekund. Po badaniu mammograficznym należy poczekać do momentu sprawdzenia technicznej jakości zdjęć, gdyż w sytuacji jakichkolwiek błędów badanie będzie musiało zostać powtórzone.

Informację o wyniku badania mammograficznego oraz o wszelkich dodatkowych zaleceniach przesyłamy listownie w ciągu 10 dni.

Tu możesz znaleźć ośrodek, w którym wykonasz badania mammograficzne:

dolnośląskie http://www.wok.wroclaw.pl
kujawsko-pomorskie http://www.wok.co.bydgoszcz.pl
lubelskie http://www.onkologia.lublin.pl
lubuskie http://www.rakpiersi.com.pl
lubuskie http://wok-lubuski.pl
łódzkie www.wok.kopernik.lodz.pl
małopolska http://wok.su.krakow.pl
mazowieckie www.bezpłatnacytologia.pl; www.bezpłatnamammografia.pl
opolskie http://www.wok-opole.pl
podkarpackie http://profilaktyka.rzeszow.pl
podlaskie http://www.wok.bialystok.pl
pomorskie http://www.zdrowiekobiety.org
śląskie http://www.raksutka.io.gliwice.pl;  http://www.rakpiersi.io.gliwice.pl
świętokrzyskie http://www.wok-kielce.pl
warmińsko mazurskie http://www.wok.olsztyn.pl
wielkopolskie http://www.wco.pl/wok
zachodniopomorskie www.onkologia.szczecin.pl/wok