Profilaktyka | Samobadanie jąder

Samobadanie jąder

Panowie! Do dzieła! Samobadanie jąder nic nie kosztuje i żeby je zrobić nie trzeba nawet wychodzić z domu! Jest proste, krótkie i bezbolesne.

Na samobadanie jader wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Samo badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Każde jądro powinno się badać osobno.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder?

Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia, grudki.

Zwracaj uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.

Uciśnij delikatnie palcami jądro – zdrowe jest miękkie i gładkie. Jeśli jest twarde i chropowate – skonsultuj się z lekarzem.

Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem. To najądrza i nasieniowód. Po prostu jesteś tak zbudowany.

Pamiętaj, że samobadanie nie zastąpi wizyty u profesjonalisty. Sygnały, które powinny zmobilizować Cię do konsultacji z lekarzem to zmiany w rozmiarze jąder, gromadzenie się płynu w kroczu, uczucie ciężkości w jądrach, ból w pachwinie lub w podbrzuszu, a także powiększenie lub tkliwość w piersiach.