Badania profilaktyczne mężczyzn po 30 roku życia

Badania profilaktyczne mężczyzn po 30 roku życia

Badania profilaktyczne mężczyzn po 30 roku życia

Krew, gospodarka węglowodanowa, lipidowa i hormonalna to obszary poddawane badaniom profilaktycznym. Dzięki badaniom krwi można tez określić markery nowotworowe, a inne badania informują o stanie serca, słuchu i wzroku. Tak często spychane na dalsze plany wizyty u stomatologa są również ogromnie ważne. Chore zęby, z próchnicą i zakażeniami przyzębia wpływają bowiem na choroby serca takie jak zapalenie osierdzia, zniekształcenia zastawek oraz schorzenia nerek i zapalenia stawów. Efektem rozsiewania próchniczych bakterii są bardzo groźne powikłania.

W ramach WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) prowadzony jest Program Kontroli Raka (Cancer Control Programme). Podstawową misją WHO Cancer Control jest promowanie polityk krajowych planów kontroli raka, wdrażanie norm i standardów, promowanie wczesnego wykrywania nowotworów. WHO szacuje, że w roku 2030 z powodu nowotworów na świecie odnotujemy 12 000 000 zgonów. Podejmowane są więc wszelkie możliwe działania aby zapobiec tak dużej skali zjawiska.

Nasz organizm to wielka maszyna. Nie działający jeden element sprawi, że sprawnie nie będą działać kolejne. Zadbaj o zdrowie. Wykonuj badania profilaktyczne. Przekonaj się, że zdrowie i dbałość o styl życia to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. W wieku 30 lat wykonuj badania, które wykonywałeś w wielu 20 lat, ponadto jeszcze zestaw dodatkowy.

Po 20 roku życia mężczyźni powinni wykonywać

 • badania stomatologiczne – co pół roku
 • badania okulistyczne – co 3 do 5 lat (a w zależności od potrzeb jeżeli pojawiają się problemy z widzeniem)
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi – raz w roku
 • morfologię z rozmazem i OB – raz w roku (na wypadek anemii, za małej ilości płytek krwi, stanów zapalnych w organizmie, nowotworów hematologicznych)
 • pomiar poziomu glukozy we krwi – raz na 3 lata (w celu wykrycia nieprawidłowego poziomu glukozy)
 • pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata (ewentualne niedobory w organizmie powodujące np. przemęczenie, drżenie mięśniowe, nadciśnienie)
 • elektrokardiogram (EKG) – co 3 lata (praca serca, arytmia, stany lękowe)
 • USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
 • badanie proktologiczne (w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty)
 • samobadanie jąder (raz w miesiącu)

Do pakietu badań zalecanych po 20 roku życia, mężczyźni po 30-tce powinni wykonywać jeszcze dodatkowe badania:

 • pomiar poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi – raz na 5 lat
 • badanie słuchu – raz na 5 lat
 • badanie prostaty (w przypadku mężczyzn pozostających w grupie ryzyka chorób gruczołu krokowego)

Unia Europejska już w latach 80 uznała, że walka z rakiem to jedno z największych wyzwań stawianych przed wszystkimi krajami dla dobra społeczności Europejczyków. Już w 1985 roku w Mediolanie przyjęto z inicjatywy państw członkowskich program Europe Against Cancer (Europa Przeciw Nowotworom). Była to odpowiedź na zwiększająca się w Europie i na świecie liczbę zachorowań oraz zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Program walki z rakiem jest nadal kontynuowany w Unii Europejskiej a zapobieganie i leczenie nowotworów złośliwych również w naszym kraju stanowi największe wyzwanie w zakresie zdrowia.

Jest rzadkim przypadkiem sytuacja, w której mężczyzna sam zgłasza się dobrowolnie na badania profilaktyczne. Na ogół jest zmuszony aby pojawić się w placówce służby zdrowia tylko gdy już jest bardzo źle albo potrzebuje potwierdzenia swojej zdolności do pracy. Stereotyp mężczyzny, niezniszczalnego twardziela, którego w dodatku nic nie boli nie pozwala im aby zbyt często pojawiać się w gabinetach lekarskich.

Konsultacja: Irena Klatt, Kierownik Opieki Medycznej, Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia, Centrum Onkologii w Bydgoszczy

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ