Te badania uratują ci życie!
Jak bardzo istotne są regularne badania profilaktyczne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W Polsce, aby zachęcić kobiety do skorzystania z programu profilaktycznego, organizowano już kampanie społeczne z udziałem gwiazd, wysyłano zaproszenia do pań, księża apelowali po mszy, aby kobiety chodziły na badania. Resort zdrowia zastanawiał się nawet czy nie wprowadzić do obowiązkowych badań okresowych cytologii i mammografii. Mimo różnych akcji promocyjnych wciąż jest wiele kobiet, które nie chcą nawet słyszeć o pójściu na badania.
– To magiczne myślenie, zaklinanie rzeczywistości – mówi Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.- Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że jeśli zgłoszą się na badanie, to lekarz na pewno coś im wykryje. Nie wykryjemy, jeśli Pacjentka będzie zdrowa. Problem w tym, że jeśli jest chora, a my nie mamy szansy jej zbadać, wówczas trafi do nas później, z tak zaawansowaną chorobą, że być może nie będziemy w stanie im pomóc. Dlatego tak ważne są akcje, przypominające paniom o badaniach skryningowych.
Dla kogo programy profilaktyczne?
Mammografia skierowana jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, należy ją wykonywać raz na dwa lata, na cytologię mogą się zgłaszać co trzy lata panie w wieku 25-59 lat. Na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później, niż 2 dni przed jej rozpoczęciem. Przynajmniej 4 dni wcześniej nie należy stosować leków dopochwowych, a w dniu badania nie robić irygacji.
Badania wykonywane są w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia w godz. 8.00-14.00, mammografia dodatkowo do godz. 17.00 w Budynku Głównym Centrum Onkologii.
Masz pytania? Zadzwoń!
Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia (52) 374 32 37
Telefoniczna Informacja Medyczna (52) 374 31 10