Życie ze stomią – rozmowa z pielęgniarką stomijną z Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Życie ze stomią – rozmowa z pielęgniarką stomijną z Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Życie ze stomią – rozmowa z pielęgniarką stomijną z Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Na temat stomii wypowiada się pielęgniarka stomijna Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy Pani Ewa Kiełb-Kulka.

PubliczneCentraOnkologii.pl: W jaki sposób przygotowujecie pacjenta do operacji raka jelita grubego w oddziale?
Od momentu kiedy Pacjent trafi na oddział jest przygotowywany do tego, że operacja może skończyć się wyłonieniem stomii. Lekarze informują chorych, że mają około 50% szans na operację bez przetoki. Często pacjenci nie przyjmują do wiadomości tej mniej korzystnej opcji i mówią, że będą rozmawiać o stomii kiedy będzie taka potrzeba. Bywa, że rozmawiamy dopiero wtedy, kiedy stomia jest już wyłoniona. Nie od razu jest to rozmowa efektywna. Jest to na tyle nowa rzeczywistość dla chorego, że z tego co mówię niewiele jeszcze dociera. Pacjent słucha, potakuje ze zrozumieniem, ale wiem, że nie wiele zapamięta. Niekiedy dopiero po kilku dniach udaje nam się przeprowadzić rzeczową rozmowę. Bardzo dużo zależy od stanu psychicznego pacjenta, od wsparcia najbliższych, od postawy partnera. Czasem jest tak, że nawet po roku niektórych chorych wciąż pielęgnuje żona czy mąż. Z drugiej strony są tacy stomicy, którzy wracają do aktywności zawodowej, społecznej, wspinają się na skałki, latają samolotami i prowadzą aktywne życie zawodowe. Każdy pacjent wymaga indywidulanego podejścia i z każdym należy rozmawiać inaczej.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Jaki jest udział pielęgniarki stomijniej w samej operacji?
Moim zadaniem jest wskazanie jak najlepszego miejsca na brzuchu dla wyłonienia stomii. Muszę sprawdzić chorego kiedy leży, kiedy siedzi, jak się rusza aby uniknąć ewentualnych nierówności, czy fałd skórnych i wybrać najbardziej optymalne miejsce. Po zabiegu moim zadaniem jest nauczyć pacjenta dbania o higienę stomii i technikę zakładania worków.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czy pielęgnacja stomii jest trudna ?
Nie. Na początek wystarczy mydło i woda, można też sięgnąć po specjalne chusteczki, kremy i pudry. W momencie ustabilizowania się rytmu wypróżnień i samodzielności pacjenta po pewnym czasie chory może nawet sam w domu wykonywać irygację czyli płukanie stomii wodą.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Jakie są przyczyny zmian chorobowych skóry wokół stomii?
Zdarzają się czasem zakażenia różnego rodzaju, jednak nie są to częste przypadki. Mogą pojawiać się zaraz po operacji lub później, nawet po kilku latach. Są to maceracja (uszkodzenie spowodowane nadmierną wilgocią), odparzenia, uszkodzenia mechaniczne, zakażenia bakteryjne i grzybicze, właściwości skóry pacjenta. Największym problemem są alergie wywołane przez worki stomijne. Żeby je wyeliminować trzeba dobrać dla każdego pacjenta odpowiedni produkt. Są worki jedno i dwuczęściowe, jednorazowe i do wielokrotnego wykorzystania. Różnią się pod względem wielkości, materiałów z którego jest zrobiony, jak i sposobów mocowania do skóry. To sprawia, że dobranie odpowiedniego sprzętu nie jest dzisiaj problemem.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czy refundacja, jaką gwarantuje NFZ jest wystarczająca dla chorego?
Tak. Początkowo, kiedy pacjent nie ma jeszcze wprawy z zmienianiu worków zużywa ich dużo i musi dokładać z własnych funduszy, ale po nabraniu umiejętności i pewności siebie kwota z refundacji wystarcza. Ponadto po pewnym czasie jak mówiłam wypróżnienia się regulują i pacjent może ułożyć sobie rytm dnia.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czy stomia wpływa negatywnie na uprawianie seksu?
Oczywiście może to być problematyczne, na pewno nie należy jednak unikać seksu. Czasami, po niektórych typach operacji mogą pojawiać się zaburzenia u mężczyzn, bolesność u kobiet. Najważniejsze jest podejście psychiczne, przełamanie bariery. Bardzo ważna jest akceptacja partnera czy partnerki. Inne zaburzenia pooperacyjne należy skonsultować z lekarzem wykonującym zabieg, ginekologiem lub seksuologiem.

PubliczneCentraOnkologii.pl: Czy pacjenci ze stomią mogą liczyć na grupy wsparcia?
Bardzo sprawnie działa grupa Polilko. Jej regionalny przedstawiciel przychodzi do pacjentów, rozmawia z nimi i zaprasza na spotkania, które odbywają się regularnie. Podczas nich chorzy rozmawiają o swoich doświadczeniach, problemach, ale tez o sukcesach w życiu ze stomią. Jest to bardzo duże wsparcie dla chorych. Wiedzą, że nie są sami ze swoim problemem, że jest ich wielu, że można ze stomią żyć normalnie.

Już jutro cześć druga tematu – wywiad z Prezesem Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko Andrzejem Piwowarskim.

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ